TuKoKe-palkitut 2021

TuKoKe - PALKINNOT - AWARDS

Virtuaalisen palkinnonjaon perjantaina 23.4. juonsi Perttu Pölönen, futuristi ja TuKoKe voittaja v. 2013. Striimin tallenne myös TuKoKen etusivulla. 

Katso finalistityöt nettigalleriassa tukoke-finalistit.fi

Sarja II, 3. – 9. luokkalaiset, 20 työtä

Ensimmäinen palkinto, 1000 euroa

Asiya Yousfi 

Rakkohauru Itämeren avainlajina

Puistopolun peruskoulu, Helsinki

Ohjaaja: Saara Yousfi

 

Lassi Niemelä ja Rasmus Suonio

Ternääriset tietokoneet    

Lauttasaaren Yhteiskoulu, Helsinki

Ohjaaja: Tiina Mölläri

 

Toinen palkinto, 700 euroa

Aino Aspelund, Eetu Jylhä ja Viivi Magga

Kamut mukaan!

Syväsenvaaran koulu, Rovaniemi

Ohjaaja: Hannu Polojärvi

 

Kolmas palkinto, 600 euroa

Pessi Bask, Rasmus Pouta ja Okko Siljander

Voiko 3d-tulostukseen käytetyistä muovimateriaaleista valmistettuja astioita käyttää solujen viljelyssä?

Käpylän peruskoulu, Helsinki

Ohjaaja: Niklas Koppatz

 

Tunnustuspalkinto, 300 euroa

Oona Puranen

Rapla

Olkkolan koulu, Mikkeli

Ohjaaja: Anssi Kirjalainen

 

Ulriika Ervasti, Aava Hakulinen, Essi Paasonen ja Nelli Parkkonen

Korttipyörä

Olkkolan koulu, Mikkeli

Ohjaaja: Anssi Kirjalainen

 

Oona Alanko, Iida Kulkas ja Elsa Niemistö

Maitotutkimus

Kärjen koulu, Seinäjoki

Ohjaaja: Sirpa Mäenpää

 

Veera Väätäinen ja Amanda Äijälä

Miten nuorten vaatteiden ostotottumukset eroavat?

Kartanonkosken Koulu, Vantaa

Ohjaaja: Juha Hakkarainen

 

Sini Helin

Koulukoiran vaikutus luokan melutasoon

Lauttasaaren yhteiskoulu, Helsinki

Ohjaaja: Tiina Mölläri

 

Matias Isohanni ja Jooa Tiikkainen

Lapin sota Rovaniemellä

Takalo-Raasakan koulu, Kannus

Ohjaaja: Jenni Vikki

 

Matilda Aspfors, Siiri Vetoniemi

Meripihkahuoneen arvoituksellinen kohtalo

Takalo-Raasakan koulu, Kannus

Ohjaaja: Jenni Vikki

 

Vilma Kopu

Puhdistusmenetelmän vaikutus sormesta otetun näytteen bakteerimäärään

Lauttasaaren yhteiskoulu, Helsinki

Ohjaaja: Tiina Mölläri

 

Olli Kaartinen, Joel Koivumäki ja Lauri Pitkänen

Musiikin kuuntelun vaikutus opiskeluun

Kartanonkosken Koulu, Vantaa

Ohjaaja: Juha Hakkarainen

 

Emilia Kotovuori, Eeva Forsman, Ella Salokannel ja Sanni Vilppo

Ovatko luomumerkkiset kynsilakat parempia kuin normaalit lakat?

Kartanonkosken Koulu, Vantaa

 

Juuso Keskikuru ja Anni Nurkkala

Digitalisaation hyödyt ja haitat

Ritaharjun koulu, Oulu

Ohjaaja: Kaisa Ikäheimonen

 

Hosin Aokou ja Onni Kukkonen

Tunteet kehossa

Syväsenvaaran koulu, Rovaniemi

Ohjaaja: Elisa Mauno

 

Lilli Haataja ja Ilona Karhu

Alakoululaisten unet

Syväsenvaaran koulu, Rovaniemi

Ohjaaja: Elisa Mauno

 

Ilona Kenttälä ja Helka Raetsaari

Nettikiusaamisen vaikutus 10–20-vuotiaisiin nuoriin

Ritaharjun koulu, Oulu

Ohjaaja: Kaisa Ikäheimonen

 

Sara Armah, Bettina Lahti ja Minea Loikkanen

Vuoret ja niiden asukkaat

Maatullin ala-aste, Helsinki

Ohjaaja: Taru Martikainen

 

Manu Kiiskilä

Deep Learning for Autonomous Delivery Robots

Finnish International School of Tampere, Tampere

Ohjaaja: Sheela Kiiskilä

 

Sarja III, toinen aste, 20 työtä

Ensimmäinen palkinto, 1400 euroa

Meri Henell

Analysis of Violin Vibrato Based on Measurement and Modelling

Helsingin Suomalainen Yhteiskoulu, Helsinki

Ohjaaja: Jari Rantala

 

Markus Niemi, Oskari Niemi ja Roope Palomäki

Afrikan tähti -lautapelin strategiat

Maunulan yhteiskoulu ja Helsingin matematiikkalukio, Helsinki, Tuusula

Ohjaaja: Ville Tilvis

 

Toinen palkinto, 1000 euroa

Kirika Karppinen

Antibacterial activity of sushi ingredients against Escherichia coli

Helsingin Suomalainen Yhteiskoulu, Helsinki

Ohjaaja: Marjo Petäjäaho

 

Kolmas palkinto, 800 euroa

Elsa Schumacher

How does frying time (min) affect the nitrate, NO3-, levels (%) in potatoes, measured using spectrophotometric methods?

Ressun lukio, Espoo

Ohjaaja: Nelly Heiskanen

 

Tunnustuspalkinto 400 euroa

Tuomas Toivonen

Toimintaolosuhteiden vaikutus piipohjaisten aurinkopaneelien hyötysuhteeseen ja ulostulotehoon

Tampereen klassillinen lukio, Tampere

Ohjaaja: Pasi Ahtola

 

Michael Yang

Investigating the path of light in the Fata Morgana

Helsingin Suomalainen Yhteiskoulu, Espoo

Ohjaaja: Jarmo Hurri

 

Sisu Kiuru

Kasvien lukuteoriaa - Fibonaccin luvut, kultainen leikkaus ja niiden evolutiivinen perusta kasvien rakenteiden järjestäytymisessä

Tampereen klassillinen lukio, Tampere

Ohjaaja: Elina Luoma-aho

 

Lilja Klemetti ja Martta Ovaska

Biohajoavien tuotteiden maatuminen kontrolloiduissa kompostiolosuhteissa

Maunulan yhteiskoulu ja Helsingin matematiikkalukio, Helsinki

Ohjaaja: Elisa Mehtälä

 

Indra Halviala

Päärynälevän ja leväpesureiden käyttö mikro- ja nanomuovien poistoon merivedestä

Ressun Lukio, Helsinki

 

Juuli Lehtinen

Kaupunkijoutomaiden monet kasvot

Tampereen klassillinen lukio, Tampere

Ohjaaja: Elina Luoma-aho

 

Tomas Winegar

Kahden ääniaallon välisen interferenssin mallintaminen

Ressun lukio, Helsinki

Ohjaaja: Laura Huttunen

 

Darius Imre

The use of characters to subvert social hierarchies in Romeo and Juliet and A Servant of Two Masters

Tampereen Lyseon Lukio, Tampere

 

Paavo Kantele

The Impact of Aging on the Potency of Antacid Medicine

Helsingin Suomalainen Yhteiskoulu, Helsinki

Ohjaaja: Katariina Yliheikkilä

 

Juho Arala ja Juuso Lösönen

Puolustajan strategia liikkuvien pisteiden pelissä

Maunulan yhteiskolu ja Helsingin matematiikkalukio, Espoo ja Asikkala

 

Sergey Ichtchenko

Complex Impedance in a resistor-capacitor circuit

Ressun lukio IB, Helsinki

Ohjaaja: Laura Huttunen

 

Into Almiala ja Valtteri Aurela

Synesteetikon sana-värikokemus - tutkimusmenetelmä ja yhden koehenkilön tuloksia

Päivölän matematiikkalinja, Valkeakosken tietotien lukio, Valkeakoski ja Otaniemen lukio, Espoo

Ohjaajat: Merikki Lappi ja Esa Lappi

 

Klaara Huima

Investigating the reaction rate of the decomposition of hydrogen peroxide with catalase

Helsingin Suomalainen Yhteiskoulu, Helsinki

Ohjaaja: Katariina Yliheikkilä

 

Konsta Kemppainen

Pitkän ja keskipitkän ruotsin digitaalisten ylioppilaskokeiden sanastovertailu

Valkeakosken tietotien lukio, Päivölän matematiikkalinja, Valkeakoski

Ohjaaja: Esa Lappi

 

Alex Liedtka

Four Color Theorem Investigation

Ressun Lukio, Helsinki

Ohjaaja: Chong Su

 

Joonatan Korpela ja Meeri Kuoppala

Ohjelmoinnin opetus Suomen lukioissa 2020

Päivölän matematiikkalinja / Valkeakosken tietotien lukio, Otaniemen lukio, Valkeakoski

Ohjaajat: Esa ja Merikki Lappi

 

STEK Sähkökisassa palkitut sähköaiheiset työt

 

Ensimmäinen palkinto, 1000 euroa

Tuomas Toivonen

Toimintaolosuhteiden vaikutus piipohjaisten aurinkopaneelien hyötysuhteeseen ja ulostulotehoon

Tampereen klassillinen lukio, Tampere

Ohjaaja: Pasi Ahtola

 

Toinen palkinto, 500 euroa

Indra Halviala

Päärynälevän ja leväpesureiden käyttö mikro- ja nanomuovien poistoon merivedestä

Ressun Lukio, Helsinki

Sergey Ichtchenko

Complex Impedance in a resistor-capacitor circuit

Ressun lukio IB, Helsinki

Ohjaaja: Laura Huttunen

 

Lisäksi jokainen Sähkökisaan osallistunut saa 200 euron stipendin.

Viljo Kukkonen

Mikä on Nokia

Niemisjärven koulu, Hankasalmi

Ohjaaja: Pia Ruuhi-Liimatainen

Elias Nurmela, Jaakko Pylväs ja Onni Saukkonen

Liikennesääntörobotti

Syväsenvaaran koulu, Rovaniemi

Ohjaaja: Hannu Polojärvi

Samuel Kolehmainen

Salama

Syväsenvaaran koulu, Rovaniemi

Ohjaaja: Hannu Polojärvi

 

Adam Yousfi

Parabolisen heijastimen sekä lauhdevoimalaitoksen toimintaperiaatteiden yhdistelmän toiminnallisuus

Kulosaaren yhteiskoulun lukio, Helsinki

Prarthona Zaman

Minimizing the cost of a chemical distribution system by investigating the optimum position of the source

Suomalaisen yhteiskoulun lukio, Helsinki

Alexander Liedtka

Transistor Fuzz Experiment ja 1147 Diode Thermal Voltage Experiment

Ressun lukio, Helsinki

Ohjaaja: Laura Huttunen

 

Erikoispalkinnot

 

Aalto-yliopiston Aalto Design Factoryn tuotepalkinto

Pessi Bask, Rasmus Pouta ja Okko Siljander

Voiko 3d-tulostukseen käytetyistä muovimateriaaleista valmistettuja astioita käyttää solujen viljelyssä?

 

Accenture Oy:n tuotepalkinto työlle, jossa on tehty uudenlainen ratkaisu tosimaailman ongelmaan

Manu Kiiskilä

Deep Learning for Autonomous Delivery Robots

 

Eero Alkkiomäki, stipendi 200 euroa

Sisu Kiuru

Kasvien lukuteoriaa - Fibonaccin luvut, kultainen leikkaus ja niiden evolutiivinen perusta kasvien rakenteiden järjestäytymisessä

 

Biologian ja maantieteen opettajien liiton stipendi, 100 euroa

Lilja Klemetti ja Martta Ovaska

Biohajoavien tuotteiden maatuminen kontrolloiduissa kompostiolosuhteissa

 

Heurekan tuotepalkinto

Vilma Kopu

Puhdistusmenetelmän vaikutus sormesta otetun näytteen bakteerimäärään

Ilona Kenttälä ja Helka Raetsaari

Nettikiusaamisen vaikutus 10–20-vuotiaisiin nuoriin

 

Keksintösäätiö

136 euron stipendi keksinnöllisiä piirteitä sisältäville töille

 

Sarja II

Oona Puranen

Rapla

Ulriika Ervasti, Aava Hakulinen, Essi Paasonen ja Nelli Parkkonen

Korttipyörä

Aino Aspelund, Eetu Jylhä ja Viivi Magga

Kamut mukaan!

Lassi Niemelä ja Rasmus Suonio

Ternääriset tietokoneet    

Pessi Bask, Rasmus Pouta ja Okko Siljander

Voiko 3d-tulostukseen käytetyistä muovimateriaaleista valmistettuja astioita käyttää solujen viljelyssä?

Manu Kiiskilä

Deep Learning for Autonomous Delivery Robots

 

Sarja III

Indra Halviala

Päärynälevän ja leväpesureiden käyttö mikro- ja nanomuovien poistoon merivedestä

Tomas Winegar

Kahden ääniaallon välisen interferenssin mallintaminen

Markus Niemi, Oskari Niemi ja Roope Palomäki

Afrikan tähti -lautapelin strategiat

Juho Arala ja Juuso Lösönen

Puolustajan strategia liikkuvien pisteiden pelissä

Sergey Ichtchenko

Complex Impedance in a resistor-capacitor circuit

 

Tieteen kannattaja -stipendi 7.–9. luokkien oppilaalle 100 euroa

Juuso Keskikuru ja Anni Nurkkala

Digitalisaation hyödyt ja haitat

 

TEK Tekniikan akateemisten erikoispalkinnot

Paras esitysmateriaali, 150 euroa

Sarja II, 3–9 -luokkalaiset: Oona Alanko, Iida Kulkas ja Elsa Niemistö

Maitotutkimus

Sarja II, 7–9 -luokkalaiset: Olli Kaartinen, Joel Koivumäki ja Lauri Pitkänen

Musiikin kuuntelun vaikutus opiskeluun

Sarja III, toinen aste: Markus Niemi, Oskari Niemi ja Roope Palomäki

Afrikan tähti -lautapelin strategiat

 

Paras suullinen esitys tai video, 100 euroa

Juuso Keskikuru ja Anni Nurkkala

Digitalisaation hyödyt ja haitat

 

Luovin tai omaperäisin idea, 100 euroa

Juuli Lehtinen

Kaupunkijoutomaiden monet kasvot

 

Käytännöllisin idea tai projekti, 100 euroa

Tomas Winegar

Kahden ääniaallon välisen interferenssin mallintaminen

 

Tieteellisin työ, 100 euroa

Sergey Ichtchenko

Complex Impedance in a resistor-capacitor circuit

 

Innostunein tekijä, 100 euroa

Sara Armah, Bettina Lahti ja Minea Loikkanen

Vuoret ja niiden asukkaat

 

Regeneron ISEF, International Science and Engineering Fair

Kilpailu järjestetään virtuaalisena toukokuussa 2021

 

Sisu Kiuru , Kasvien lukuteoriaa - Fibonaccin luvut, kultainen leikkaus ja niiden evolutiivinen perusta kasvien rakenteiden järjestäytymisessä

Klaara Huima , Investigating the reaction rate of the decomposition of hydrogen peroxide with catalase

Alex Liedtka ,Four Color Theorem Investigation

 

EUCYS

Järjestetään virtuaalisena 15.–20.9.2021

 

Sarja III, teoreettinen tutkimus

Markus Niemi, Oskari Niemi ja Roope Palomäki

Afrikan tähti -lautapelin strategiat

Sarja III, soveltava projekti

Meri Henell

Analysis of Violin Vibrato Based on Measurement and Modelling

 

Erikoispalkinnot ohjaajille

Suomen luokanopettajat ry, tuotepalkinto II-sarjan ohjaajille

Anssi Kirjalainen, Taru Martikainen, Elisa Mauno, Sirpa Mäenpää, Hannu Polojärvi, Jenni Vikki

 

Tekniikan museo, tuotepalkinto historia- ja yhteiskunta-aiheisen työn ohjaajalle

Sarja II, 3.–6.-luokka: Jenni Vikki

Sarja II, 7.–9.-luokka: Kaisa Ikäheimonen

Sarja III: Esa ja Merikki Lappi